Ugrás a tartalomra
  • Üdvözöljük a PTE HRS4R oldalán!

A Pécsi Tudományegyetem 2010-ben csatlakozott a Charta és Kódex elveihez és fokozatosan haladt ezen elvek megvalósításában.
Ennek újabb mérföldköve az Európai Bizottság Kutatói HR Stratégia akkreditációs folyamatában való részvétel, mely illeszkedik a PTE Stratégiájához .

„A PTE kiemelt célja, hogy olyan virágzó kutatási környezetet ápoljunk, amelyben a szakmai fejlődés a legfontosabb. Fenntartható jövőt építünk, a HRS4R alapelveihez igazodva biztosítva, hogy kutatóink megkapják azt a támogatást, elismerést és fejlődési lehetőséget, amelyet megérdemelnek, és szakmai karrierjük során elérjék a bennük rejlő legnagyobb potenciált. A kutatás és az innováció akkor virágzik, ha a sokszínűség és a teljesítmények kerülnek előtérbe. Befogadó és teljesítményalapú gyakorlatunk célja, hogy a legkiválóbb munkatársakat vonzza, elősegítve egy dinamikus és innovatív kutatói közösség kialakulását.”

Dr. Komócsi András, Tudományos rektorhelyettes
„HR szempontból kiemelt kérdés a tehetséges oktató-kutató kollégák megtartása. A HRS4R olyan európai sztenderdeket fogalmaz meg, melyek a Pécsi Tudományegyetem mint munkáltató részére a sikeres kiválasztás és megtartás eszköztárához járulnak hozzá. A fő cél az, hogy a kutatók és az oktatók vonatkozásában a PTE minden értelemben kellő inspirációval tudjon szolgálni. Ennek első eredményei már jelentkeznek abban, hogy a kutatói közösség bevonásra került, az érintettek igényei mentén alakítunk ki és valósítunk meg különböző akciókat.”

Egyed Mihály, Humánpolitikai Igazgató

Mit jelent a HRS4R?

A Kutatói HR Stratégia (Human Resources Strategy for Research - HRS4R) az Európai Bizottság 2008 óta létező kezdeményezése, amelynek célja a Kutatók Európai Chartája és a Kutatók felvételi magatartási kódexének (Charta és Kódex) megvalósítása.
A HRS4R iránti elköteleződés önkéntes folyamat, ami hosszú távú erőfeszítéseket és koordinációt jelent az intézményeknek.
A Charta általános elveket és követelményeket határoz meg a kutatók és munkáltatóik számára, melyek a sikeres teljesítményt a tudás és technológiai fejlesztés terén, valamint a kutatók karrierfejlesztésében segítik elő.
A Kutatók Felvételi Magatartási Kódexe olyan elveket és követelményeket fogalmaz meg, melyeket az alkalmazóknak szem előtt kell tartaniuk a kutatók felvételekor vagy kinevezésekor. Ezek az elvek az átlátható felvételi folyamatot és az összes pályázó egyenlő bánásmódját hangsúlyozzák. Az Európai Bizottság a feltételeket teljesítő intézményeknek ítéli oda a HR Excellence in Research Díjat, amely fémjelzi a professzionális és támogató munkakörnyezetet jelenlegi és leendő munkatársaik számára.
10
Kar
21
Doktori iskola
1558
Oktató
209
Kutató
22490
Hallgató

HRS4R folyamat

Az időbeni ütemezést szemlélteti az alábbi folyamatábra, ezen mérföldkövek mutatják az utat, melyet az intézmények az akkreditációs folyamat során bejárnak.

A kiindulási szakasz a HR Excellence in Research Díj megpályázásával kezdődik. Ez magában foglalja az elköteleződési nyilatkozat leadását, melyet követően 1 év áll az intézmények rendelkezésére, hogy elkészítsék az önreflexiót tartalmazó gap analízist valamint OTM-R ellenőrző listát, és megfogalmazzák az erre épülő akciótervet. Amennyiben az intézmény minden szükséges dokumentumot benyújtott és az értékelők rendben találják az anyagokat, az Európai Bizottság odaítéli az HR Excellence in Research Díjat.

Ezt követi a második szakasz, mely 5 éves időtávon a megvalósítást tűzi ki célul. Ebben a fázisban kerül sor az akciótervek végrehajtására, melyet a díj odaítélése után 2 évvel az időközi értékelés követ, ahol megszületik az akcióterv felülvizsgált, továbbfejlesztett verziója. Ennek implementációja zajlik a következő 3 évben, melyet egy személyes értékelés zár.

Amennyiben az értékelők úgy látják, hogy a folyamatok eredményesek, megújítják az HR Excellence in Research Díjat. Innentől kezdve 3 éves ciklusokban zajlik az eredmények értékelése és az akcióterv felülvizsgálata. A ciklusokat tekintve minden második értékelés történik személyesen, a köztes értékelések online zajlanak.

 

Folyamatábra

 

Idővonal


  • Irányító Bizottság, Munkacsoport megalakulása
  • Fókuszcsoportok
  • Kérdőíves megkérdezés
  • GAP analízis
  • Irányító bizottság jóváhagyása
  • Elköteleződési nyilatkozat benyújtása
  • Akciótervezési projektszakasz indítása
  • Tematikus akciótervezési munkacsoportok
  • Akcióterv
Első mérföldkő 1. projektszakasz - gap analízis
Első mérföldkő 2. projektszakasz - akcióterv

Mérföldkövek

Tekintse meg a további mérföldköveket!


Mérföldkövek

Kapcsolat

Kérdése vagy ötlete van a projekttel kapcsolatban?
Várjuk megkeresését!

Láng Csenge

PTE Kancellária
Humánpolitikai Igazgatóság
HR Fejlesztési Osztály
EDUC HR Expert
lang.csenge@pte.hu

Dokumentumok

Letölthető dokumentumok